Без телефони в час: Възможно ли е в българските училища?
Все повече страни вкарват забрана за влизане със смарт телефони в час. Проверяваме допустимо ли е и у нас. Оказва се, че в някои образователни заведения в България към този момент има сходна процедура.
Проверката ни стартира от столичното 20-то учебно заведение. Най-малките по принцип не носят мобилни устройства, споделя логопедът Лиляна Йорданова.
В прогимназиалните класове от април има нови правила. „ Идва ученикът сутринта, изключва звука на телефона си, слага го в шкафа, заключва и влиза в класната стаята “, споделя тя.
Решението идва след анонимно онлайн допитване до младежите. Повече от половината считат, че дисциплината се нарушава с потреблението на телефони.
Светът 3 мин. Дете е в сериозно положение в болница: Майка му го измила с препарат за овце Съдържание от партньори 2 мин. Премиум обслужване и специфични отстъпки за потребителите на А1 с новата услуга „ VIP клиент “ България 2 мин. Баща е умъртвил сина си с дървен прът в Монтана Любопитно 4 мин. Нова експедиция на „ Титаник “ открива изгубената скулптура на Диана Версайска (СНИМКИ) България 1 мин. Ток умъртви 17-годишно момче, качило се на електрически дирек Светът 3 мин. Външният министър на Украйна Дмитро Кулеба подаде оставка България 2 мин. Почина журналистът Иван Гарелов Светът 3 мин. Дете е в сериозно положение в болница: Майка му го измила с препарат за овце Съдържание от партньори 2 мин. Премиум обслужване и специфични отстъпки за потребителите на А1 с новата услуга „ VIP клиент “ България 2 мин. Баща е умъртвил сина си с дървен прът в Монтана Любопитно 4 мин. Нова експедиция на „ Титаник “ открива изгубената скулптура на Диана Версайска (СНИМКИ) България 1 мин. Ток умъртви 17-годишно момче, качило се на електрически дирек Светът 3 мин. Външният министър на Украйна Дмитро Кулеба подаде оставка България 2 мин. Почина журналистът Иван Гарелов Учениците ще предават мобилните си устройства при започване на деня
„ Подобри се дисциплината, образователният развой и живата връзка. Защо беше анкетата - с цел да желаяме тяхното мнение, да насочим фокуса към тях, да не е просто възбрана, а да е нещо осъзнато “, добавя логопедът Лиляна Йорданова.
Проверяваме какъв брой склонни са да създадат същото и гимназистите: „ Като си оставя телефона, съм по-концентриран, зависи от предмета “, споделя един от учениците.
„ Най-важното нещо за един младеж е телефонът, целият му живот е в телефона “, споделя различен.
Директори признават, че това е сложен развой, само че не и неосъществим. „ Това са възпитаници на друга възраст, младежи, много по-осъзнати, със своето схващане за персоналната независимост и самостоятелност и цялост. Но има и деца, които осъзнават, че това им пречи и това като че ли е първата бяла лястовичка “, показва Емилия Богданова-Иванова, шеф на 9.ФЕГ „ Алфонс дьо Ламартин “.
За нарушителите са планувани наказания като общественополезни действия след часоветеОт Министерството на образованието напомнят, че учениците не би трябвало да употребяват телефони в час. Училището единствено взема решение по какъв начин да „ усъвършенства климата “ в клас. А родителите са основен фактор.
„ Съветвам ги просто по-малко да гледат, не може да се ограничи, тъй като всеобщо децата гледат и ще се усещат като новобранци “, споделя Габриела Генадиева, която е родител на три деца.
„ Важен фактор при осъществяване на тази политика в учебно заведение са родителите, като наклонността е, че има все по-голямо схващане от тях телефоните да се оставят от учениците на особено обособени места преди часа и да се взимат от тях след приключването му ", допълват от МОН.